Sealey Air Saw Reciprocating Long Stroke Low Vibration
£249.95
Out of Stock
Description
Low vibration saw suitable for professional use. Vibration and noise significantly reduced by up to 50% against standard air saws. Long stroke and long blade combination is suitable for cutting sections, pillars and pipes. Fully enclosed blade chuck and safety trigger. Supplied with 10 blades (18, 24tpi), hex key, Z-swivel air hose connector and storage case. Also accepts standard SA34 air saw blades. 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 6cfm |
| Consumable Parts: | SA346/B18 – 18tpi Air Saw Blade (x5), SA346/B24 – 24tpi Air Saw Blade (x5) |
| Free Speed: | 5000spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 10mm (Steel), 12mm (Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 95/84dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 25mm |
| Vibration/Uncertainty: | 8.2/1.31m/s² |
Additional information
| Weight | 1.436 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Saw Reciprocating Long Stroke Low Vibration” Cancel reply
Related products
-
-28%
Sealey Spring Balancer 0.5-1.5kg Capacity
£24.95Original price was: £24.95.£17.95Current price is: £17.95. Read more




Reviews
There are no reviews yet.