Atco 48cm Electric Start Self Propelled Lawnmower
£567.41
Out of Stock
Description
The Quattro 19SE self-propelled mower has a cutting width of 48cm/19″ and is powered by the Briggs & Stratton 675IS Series push button electric start 163cc engine. Features include a mulching plug, skid plate, 70 litre capacity canvas grass collector with bag full indicator and 5 pre-set cutting height positions from 25mm to 65mm. Suitable for a lawn size up to 40m x 40m
Additional information
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Functions | Collection, Mulch, Side Discharge |
| Working Width | 48 cm (19") |
| Working Height | 25-65mm (0.98"-2.55") |
| Height Adjustments | 1 Lever 5 Stage |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | Briggs & Stratton 675IS Series Electric Start 163cc |
| Starting Procedure | Electric Button Start, Pull Start |
| Grass Box Capacity | 70L |
| Propulsion | Self Propelled |
Be the first to review “Atco 48cm Electric Start Self Propelled Lawnmower” Cancel reply


Reviews
There are no reviews yet.