Autel MaxiSYS MS906
£1,599.95
Out of Stock
Description
The New MaxiSys® MS906 is designed for ultra mobility but with price in mind, keeping the same performance and software as the MS908. This new design features a higher resolution 8.0 Megapixel camera and Mini USB, but without Bluetooth® and wireless interface to the vehicle.
Extraordinarily powerful Samsung Exynos Hexa-core processor. 8” 1024×768 LED-backlit glossy Multi-Touch capacitive display with IPS technology. Internal reliable 32GB SSD for better performance. Extremely easy-to-use with integrated vehicle communication interface. Built-in 8-megapixel rear camera with autofocus and flashlight. 802.11b/g/n Wi-Fi to access web resources. Unique ergonomic design with rubberized outer protection and a rugged internal housing. Built-in rechargeable lithium-polymer battery for up to 6 hours of continuous operation. Open source Android Operating System for fast boot-up and multitasking. Easy and intuitive navigation makes finding what you need simple and fast. Extensive vehicle coverage for more than 80 US, Asian and European vehicle makes. Exceptional OE-Level system coverage for all electronic systems. Complete capabilities for codes, live data, active test, ECU information, adaptation, matching, etc.
| Diagnostic System Comparison: | |
| Central Processing Unit (CPU): | Samsung Exynos Quad-Core Processor 1.3GHz |
| Operating System: | Android 4.4 Kitkat |
| SSD Hard Drive: | 32GB |
| Touchscreen Display: | 8” 1024 x 768 LED Capacitive Touchscreen |
| Connectivity: | Micro USB Wi-Fi |
| Dual Band 802.11 n Wi-Fi: | 2.4GHz & 5GHz |
| Internal Battery: | 5000mAh 3.7V Lithium-Polymer |
| Weight: | 0.96kg |
| Camera (rear): | 8 Megapixel, AF with Flash |
| Wireless VCI: | No |
| Boot-Up Time: | 20 Seconds |
| Complete OEM-Specific Coverage: | Yes |
| Auto VIN Technology: | Yes |
| MaxiFix Cloud-Base Information System: | Yes |
| Workshop Manager Software: | Yes |
| ECU Coding: | Advanced |
| Subscription Based On-Line Updates: | Yes |
| Optional 5.5mm Borescope Probe: | No |
| Optional MaxiScope – Automotive Oscilloscope: | No |
Additional information
| Weight | 7.4 kg |
|---|---|
| Brand | Autel |




Reviews
There are no reviews yet.