Autel MaxiSYS MS908
£2,599.95
– 20 Second boot-up time.
– Supplied with various connectors in storage case.
– Includes updates for 12months.
– 12 Months guarantee.
– Enhanced European software, covering virtually every module on the vehicle.
– No lock out when updates expire.
– UK telephone support.
Out of Stock
Description
The MaxiDAS® Diagnostic System recreates the functionality of the high-level tools used by automotive main dealers, empowering independent garages to provide complete servicing, including data stream, reading and clearing of diagnostic trouble codes and component activation.
The MaxiSys® MS908 is the flagship of the Autel range, which offers extreme ease of use and powerful diagnostic performance. However the MaxiSys® has evolved far beyond the original capabilities. Utilizing an A9 quad-core 1.4GHz processor that offers 50% increase in speed versus competing products, a 9.7” LED touchscreen with a resolution of 1024 x 768, the revolutionary multitask capable Android Operating System, combined with the best possible coverage of OE-level diagnostics.
The Autel MS908 features an extraordinarily powerful Cortex-A9 quad-core processor. 9.7 Inch 1024×768 LED-backlit glossy Multi Touch capacitive display with IPS technology. Internal reliable and fast 32GB Solid State Drive for better performance. Built-in 5-megapixel rear camera with autofocus and flashlight. Dual-band (2.4 GHz & 5 GHz) 802.11n Wi-Fi to access your favourite web resources. Unique workshop-tough ergonomic design features strong rubber protection and housing. Built-in rechargeable lithium-ion battery for up to 8 hours of continuous operation. USB, audio and auxiliary ports make it easy to connect accessories. The VCI connects wirelessly to the main unit with Long-Range Class 1 Bluetooth. Open source Android Operating System for fast boot-up and multitasking. Easy and intuitive navigation makes finding what you need simple and fast. Extensive vehicle coverage for more than 80 US, Asian and European vehicle makes.
| Diagnostic System Comparison: | |
| Central Processing Unit (CPU): | Samsung Exynos Quad-Core Processor 1.4GHz |
| Operating System: | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| SSD Hard Drive: | 32GB |
| Touch Screen Display: | 9.7″ 1024×768 LED Capacitive Touch Screen |
| Connectivity: | USB 2.0 Wi-Fi Bluetooth |
| Dual Band 802.11 n Wi-Fi: | 2.4GHz & 5GHz |
| Internal Battery: | 3.7V 11000mAh Lithium-Polymer |
| Weight: | 1.42kg |
| Camera (rear): | 5 Megapixel, AF with Flash |
| Wireless VCI: | Yes |
| Boot-Up Time: | 20 Second |
| Complete OEM-Specific Coverage: | Yes |
| Auto VIN Technology: | Yes |
| MaxiFix Cloud-Base Information System: | Yes |
| Workshop Manager Software: | Yes |
| ECU Coding: | Advanced |
| Subscription Based On-Line Updates: | Yes |
| Optional 5.5mm Borescope Probe: | MV105 |
| Optional MaxiScope – Automotive Oscilloscope: | MP408 |
Additional information
| Weight | 9.675 kg |
|---|---|
| Brand | Autel |












Reviews
There are no reviews yet.