Huntsman HMG-46P 46cm Push Lawnmower
£181.38
Out of Stock
Description
The Huntsman HMG-4SP offers the same excellent performance of the HMG-46SP, without the self-drive system. Fitted with a powerful Loncin® 139cc petrol engine, the HMG-46P offers impressive cutting performance and a single, bag-collection system for a simple yet effective cut & lift. Composed of a quality steel deck, the HMG-46P is a durable mower with a single lever height adjustment system for convenient selection of cut length through 25mm to 85mm and 8 selectable stages.
Additional information
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Functions | Collection |
| Working Width | 46 cm (18") |
| Working Height | 25-85mm (0.98"-3.35") |
| Height Adjustments | 1 Lever 8 Stage |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | Loncin 139cc |
| Starting Procedure | Pull Start |
| Grass Box Capacity | 65L |
| Propulsion | Push |
Be the first to review “Huntsman HMG-46P 46cm Push Lawnmower” Cancel reply


Reviews
There are no reviews yet.