Sealey Air Cut-Off Tool Ø75mm Long Reach
£74.95
Out of Stock
Description
Extended reach cut-off tool is especially suitable for cutting off rear axle and exhaust tubes/brackets. Additionally suited to cutting off side frames or door sills. Fitted with metal safety guard and throttle safety device to prevent accidental operation. Cutting disc not included.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | Cutting Discs: PTC/3C (Single), PTC/3C5 (Pack of 5) |
| Disc Size: | Ø75 x 2 x 10mm |
| Free Speed: | 20000rpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 98/87dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Vibration/Uncertainty: | 2.1/0.08m/s² |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Cut-Off Tool Ø75mm Long Reach” Cancel reply
Related products
-
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more






Reviews
There are no reviews yet.