Sealey Air Cut-Off Tool Ø75mm Premier
£79.95
Out of Stock
Description
Composite cover moulded around lightweight aluminium alloy housing reduces effects of chill on operator’s hands and provides added control. Air motor with quality bearings for smooth and powerful operation. Exhaust outlet adjusts 360°, keeping airflow away from operator. Fitted with metal safety guard and safety trigger to prevent inadvertent operation. 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | Cutting Discs: PTC/3C (Single), PTC/3C5 (Pack of 5) |
| Disc Size: | Ø75 x 2 x 10mm |
| Free Speed: | 20000rpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 103/92dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Vibration/Uncertainty: | 6.65/1.15m/s² |
Additional information
| Weight | 0.978 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Cut-Off Tool Ø75mm Premier” Cancel reply
Related products
-
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more






Reviews
There are no reviews yet.