Sealey Air Needle Scaler Composite
£149.95
Out of Stock
Description
Suitable for cleaning heavy paint and rust scale from metal surfaces. Composite housing protects user from chill and helps to reduce vibration. Palm control trigger mechanism. Directional, low noise air exhaust can be rotated 360°, giving operator added protection. Replacement needle sets available. 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 6cfm |
| Consumable Parts: | SA51/16 – Replacement Needle Set (12pc) |
| Free Speed: | 4600bpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 92/91dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 38mm |
| Vibration/Uncertainty: | 4.9/2.45m/s² |
Additional information
| Weight | 1.398 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Needle Scaler Composite” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.