Sealey Air Needle Scaler – Pistol Type
£72.95
Out of Stock
Description
Pistol type scaler suitable for cleaning heavy paint and rust scale from metal surfaces. Removable needle head allows use as a standard air hammer but requires additional chisel set and spring retainer (not included). Features variable speed trigger control and rubber grip for added comfort. Replacement needle sets available.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | SA50.02 – Replacement Needle Set (19pc), SA11R/17 – Optional Spring Retainer, AK50 (5pc), AK57 (7pc) – Optional Chisel Sets |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 111/100dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 43mm |
| Vibration/Uncertainty: | 13/5.2m/s² |
Additional information
| Weight | 2.145 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Needle Scaler – Pistol Type” Cancel reply
Related products
-
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more





Reviews
There are no reviews yet.