Sealey Air Rotary Cut-Off Tool Ø75mm
£34.95
Out of Stock
Description
Versatile tool, suitable for cutting car panel thickness material. Ideal also for cutting exhaust brackets. Fitted with metal safety guard and throttle safety device to prevent accidental operation. Cutting disc not included.
| Air Consumption: | 6cfm |
| Consumable Parts: | Cutting Discs: PTC/3C (Single), PTC/3C5 (Pack of 5) |
| Disc Size: | Ø75 x 2 x 10mm |
| Free Speed: | 20000rpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 95/84dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Vibration/Uncertainty: | 2.07/1.5m/s² |
Additional information
| Weight | 0.876 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Rotary Cut-Off Tool Ø75mm” Cancel reply
Related products
-
-28%
Sealey Spring Balancer 0.5-1.5kg Capacity
£24.95Original price was: £24.95.£17.95Current price is: £17.95. Read more





Reviews
There are no reviews yet.