Sealey Air Rotary Cut-Off Tool Ø75mm
£25.95
Out of Stock
Description
Suitable for cutting car panel material and exhaust brackets. Fitted with metal safety guard and throttle safety device to prevent accidental operation. Cutting disc not included. Suitable for the DIY enthusiast and light garage use.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | Cutting Discs: PTC/3C (Single), PTC/3C5 (Pack of 5) |
| Disc Size: | Ø75 x 2 x 10mm |
| Free Speed: | 20000rpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 95/84dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Vibration/Uncertainty: | 2.07/1.5m/s² |
Additional information
| Weight | 0.888 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Rotary Cut-Off Tool Ø75mm” Cancel reply




Reviews
There are no reviews yet.