Save £30
Sealey Air Saw/Needle File Mini Reciprocating
£159.95 Original price was: £159.95.£129.95Current price is: £129.95.
Out of Stock
Description
Suitable for a variety of body shop applications particularly where space is limited. Use as a cutting saw for panels or a file for deburring and shaping metalwork. Fitted with safety trigger device. Supplied with a starter pack of blades and files. • 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | SA347.NF5 – Replacement Needle File Set |
| Free Speed: | 7500spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 1.2mm (Steel & Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 89/78dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 5.5mm |
| Vibration/Uncertainty: | 12.2/1.85m/s² |
Additional information
| Weight | 0.674 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Saw/Needle File Mini Reciprocating” Cancel reply
Related products
-
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more





Reviews
There are no reviews yet.