Sealey Air Saw Reciprocating
£43.95
Out of Stock
Description
Ideal for initial crash repair preparation when quick removal of damaged panels is required. Fitted with safety trigger device to prevent accidental operation. Features adjustable blade guide. Supplied with a starter pack of blades. Suitable for the DIY enthusiast and light garage use.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | SA34/B14 – 14tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B24 – 24tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B32 – 32tpi Air Saw Blade (x5) |
| Free Speed: | 10000spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 2mm (Steel), 2.5mm (Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 98/87dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 10mm |
| Vibration/Uncertainty: | 17.07/2.32m/s² |
Additional information
| Weight | 0.718 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Saw Reciprocating” Cancel reply




Reviews
There are no reviews yet.