Sealey Mini Reciprocating Air Saw
£177.45
Out of Stock
Description
Textured finish to ensure a good grip. Suitable for a variety of body shop applications such as cutting through panels, sills, chassis members etc. Excellent for initial crash-repair preparation when quick removal of damaged panels is required. Fitted with safety trigger device. Suitable for the professional workshop. Supplied with starter pack of blades. 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 8.5cfm |
| Consumable Parts: | SA34/B14 – 14tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B24 – 24tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B32 – 32tpi Air Saw Blade (x5) |
| Free Speed: | 4500rpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 2mm (Steel), 2.5mm (Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 88/77dB(A) |
| Stroke: | 7.9mm |
| Vibration/Uncertainty: | 3.359/0.827m/s² |
Additional information
| Weight | 0.685 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Mini Reciprocating Air Saw” Cancel reply




Reviews
There are no reviews yet.