Atco Liner 18S 46cm Self Propelled Rear Roller Lawnmower
£502.82
Out of Stock
Description
Combining a full-width rear-mounted roller with a 46cm (18”) cut and a 55-litre grass catcher, the Atco Liner 18S will prove an invaluable purchase for anyone looking for a fast and efficient way to create an attractive striped finish on a medium to large-sized lawn up to 500m2. The Liner 18S employs a Briggs & Stratton 625Exi-Series engine; a 150cc air-cooled four-stroke motor with an OHV configuration that works to reduce noise, vibration, fuel consumption and exhaust emissions. ReadyStart® does away with the need for carburettor priming and choke application; while Briggs’ Splash Lubrication system means key components are exposed to minimal wear and tear.
Additional information
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Functions | Collection |
| Working Width | 46cm (18") |
| Working Height | 20-70mm (0.79"-2.76") |
| Height Adjustments | 1 Lever 5 Stage |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | 150cc Briggs & Stratton 625E |
| Starting Procedure | Pull Start |
| Grass Box Capacity | 55L |
| Propulsion | Self Propelled |


Reviews
There are no reviews yet.