Gardencare LM46SPR 46cm Rear Roller Lawnmower
£322.50
Currently Unavailable
Out of Stock
Description
The Gardencare LM46SPR petrol powered rear roller lawnmower comes equipped with a Briggs and Stratton 500Series Engine and 60ltr grass bag. It offers a 46cm (18″) steel deck and rear roller letting the user leave their garden with a traditional striped finish. Its self-propelled function means it’s the perfect machine for the home owner with a smaller garden. The 500 series engine is a lightweight and simple to operate engine that offers a larger displacement for greater power. Its 4 stroke, 140cc capacity is more than ready for the demands of your lawn, providing consistently strong cutting performance every time. The LM46SPR benefits from a rear roller that runs the width of the mower. Not only will this leave your lawn with a traditional striped finish, it allows you to accurately and neatly cut around borders and edges. Offering a generous 46cm(18 ) work width combined with a solid steel deck, the LM46SP has the strength and durability to make your lawnmower last. It also offers a self-propelled drive system for added comfort and ease of operator use. This self-propelled drive system takes all the effort out of pushing your lawnmower meaning your lawn can be maintained with ease. The LM46SPR is equipped with a large capacity and easy to empty 65 litre grass bag meaning less trips to the compost heap and more time to enjoy your garden.
Additional information
| Weight | 30 kg |
|---|---|
| Functions | Collection, Mulch |
| Working Width | 46cm (18") |
| Working Height | 25-75mm (0.9"- 2.9") |
| Height Adjustments | 1 Lever 6 Stage |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | 140cc Briggs & Stratton |
| Starting Procedure | Pull Start |
| Grass Box Capacity | 65L |
| Propulsion | Self Propelled |




Reviews
There are no reviews yet.