Sealey Air Needle Scaler Composite Pistol Type
£129.95
Out of Stock
Description
Suitable for cleaning heavy paint and rust scale from metal surfaces. Composite housing protects user from chill and helps to reduce vibration. Soft grip handle and in-line handle provide added comfort and control. Replacement needle sets available. 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 10cfm |
| Consumable Parts: | SA50.02 – Replacement Needle Set (19pc), SA11R/17 – Optional Spring Retainer, AK50 (5pc), AK57 (7pc) – Optional Chisel Sets |
| Free Speed: | 4500bpm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Noise Power/Pressure: | 107/97dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 38mm |
| Vibration/Uncertainty: | 6.3/3.15m/s² |
Additional information
| Weight | 1.886 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Needle Scaler Composite Pistol Type” Cancel reply
Related products
-
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more







Reviews
There are no reviews yet.