Sealey Air Saw Reciprocating
£67.95
Out of Stock
Description
Ideal for a variety of body shop applications such as cutting panels, exhaust work, sills and chassis members. Fitted with safety trigger device to prevent accidental operation. Features adjustable blade guide. Supplied with a starter pack of blades.
| Air Consumption: | 4cfm |
| Consumable Parts: | SA34/B14 – 14tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B24 – 24tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B32 – 32tpi Air Saw Blade (x5) |
| Free Speed: | 9000spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 1.5mm (Steel & Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 99/88dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 10mm |
| Vibration/Uncertainty: | 12.166/1.5m/s² |
Additional information
| Weight | 0.718 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Saw Reciprocating” Cancel reply




Reviews
There are no reviews yet.