Sealey Air Saw Reciprocating Low Vibration Generation
£99.95
Out of Stock
Description
Manufactured with a composite housing for reducing chill effect and added comfort. Features an internal patented design providing extremely low vibration during use, meaning the tool can be used for longer periods of time. Leader hose incorporates an outer sheath which directs the exhaust away from the user reducing the noise level. Supplied with two blades, four files, hex key and leader hose. Suitable for a wide variety of body shop applications.
| Air Consumption: | 7cfm |
| Free Speed: | 4300spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 2mm (Steel), 2.5mm (Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 65/63dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 10mm |
| Vibration/Uncertainty: | 6.3/2.5m/s² |
Additional information
| Weight | 1.02 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Saw Reciprocating Low Vibration Generation” Cancel reply
Related products
-
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more






Reviews
There are no reviews yet.