Sealey Air Saw Reciprocating Low Vibration
£229.95
Out of Stock
Description
Low vibration saw suitable for professional use. Vibration and noise significantly reduced by up to 50% against standard air saws. Suitable for a wide variety of body shop applications. Composite case with contoured grip ensures comfortable operation. Fully enclosed blade chuck. Supplied with 15 blades (18, 24 & 32tpi), hex key, Z-swivel air hose connector and storage case. Accepts standard SA341 air saw blades. • 2 Year guarantee.
| Air Consumption: | 6cfm |
| Consumable Parts: | SA345/B18 – 18tpi Air Saw Blade (x5), SA345/B24 – 24tpi Air Saw Blade (x5), SA345/B32 – 32tpi Air Saw Blade (x5) |
| Free Speed: | 10000spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 3mm (Steel), 3.5mm (Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 101/90dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 10mm |
| Vibration/Uncertainty: | 4.3/2.15m/s² |
Additional information
| Weight | 1.234 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Air Saw Reciprocating Low Vibration” Cancel reply





Reviews
There are no reviews yet.