Sealey Reciprocating Air Saw Slim Body
£79.95
Out of Stock
Description
Suitable for a variety of body shop applications such as cutting through panels, sills and chassis members. Excellent for initial crash repair preparation when quick removal of damaged panels is required. Fitted with safety trigger device. Supplied with a starter pack of blades.
| Air Consumption: | 3cfm |
| Consumable Parts: | SA34/B14 – 14tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B24 – 24tpi Air Saw Blade (x5), SA34/B32 – 32tpi Air Saw Blade (x5) |
| Free Speed: | 9000spm |
| Inlet Size: | 1/4″BSP |
| Maximum Cutting Capacity: | 2mm (Steel), 3mm (Aluminium) |
| Noise Power/Pressure: | 99/88dB(A) |
| Operating Pressure: | 90psi |
| Stroke: | 10mm |
| Vibration/Uncertainty: | 11.985/1.5m/s² |
Additional information
| Weight | 0.486 kg |
|---|---|
| Brand | Sealey |
Be the first to review “Sealey Reciprocating Air Saw Slim Body” Cancel reply
Related products
-
-28%
Sealey Spring Balancer 0.5-1.5kg Capacity
£24.95Original price was: £24.95.£17.95Current price is: £17.95. Read more -
-27%
Sealey Spring Balancer 3-5kg Capacity
£29.95Original price was: £29.95.£21.95Current price is: £21.95. Read more



Reviews
There are no reviews yet.